Zpět na výpis článků

Vznik opruzenin a následná péče o pokožku

28 srpna, 2018

Stále diskutované téma mezi maminkami jsou opruzeniny. Já, jako zdravotní sestra a dvojnásobná maminka, bych vás chtěla s problematikou opruzenin seznámit a zároveň se s vámi podělit o vlastní zkušenosti.

OpruzeninyOpruzeniny

Co jsou to opruzeniny a jak vznikají?

Opruzeniny jsou postižení pokožky nejen kojenců a batolat, ale i větších dětí a dospělých. Na pokožce se tvoří zarudlá
místa, která mohou na povrchu mokvat, někdy se objevují i puchýřky.
Miminka jsou často plačtivá, protože postižená místa bolí a pálí. Opruzenina se může infikovat bakteriemi nebo kvasinkami, což vyžaduje lékařské vyšetření a léčbu.

Na vzniku opruzenin se podílí několik faktorů, a to:

  • nedostatečná hygiena
  • špatné očištění pokožky od moči a stolice
  • méně častá výměna plenek
  • používání nesprávné velikosti plenek
  • vlhké a teplé prostředí

Nejčastější místa opruzenin:

  • u miminek oblast plenek
  • kožní záhyby- pod krkem, pod prsy
  • hýždě, třísla, genitálie

Jak bojovat proti opruzeninám?

Při léčbě opruzenin je důležité pokožku omývat čistou vodou s minimálním použitím mýdla, poté nechat pokožku oschnout. K hojení přispívá větrání pokožky, proto je dobré nechat děťátko bez plínky a chvíli si s ním hrát. Postižená místa ošetřujeme ochrannými krémy, které obsahují oxid zinečnatý, ten má zklidňující a hojivé účinky. Pokud se opruzeniny delší dobu nehojí, nebo se infikují, je potřeba navštívit lékaře.

Dětská pokožka je velmi citlivá a náchylná k poškození. Musíme pokožku miminka udržovat v suchu a čistotě, pravidelně vyměňovat plínky, dbát na správnou velikost plenek a pokožku pravidelně promazávat ochrannými krémy.

Vlastní zkušenost se Zitenaxem

Opruzeniny

Z vlastní zkušenosti vím, jak málo stačí ke vzniku opruzenin. Mám dvě děti, starší dceru a mladšího syna. Je to už několik let zpět, kdy dcera nosila plínky. Bylo období chřipek, a tak jsem chtěla dceři zajistit dostatek vitamínů v podobě ovocných šťáv. Agresivní moč podráždila dětskou pokožku a objevily se jí v tříslech opruzeniny, které se infikovaly, takže jsme musely navštívit dětskou lékařku, která nám předepsala hojivé masti. Pokožka se zcela zahojila po pár týdnech, během léčby dcerka běhala doma bez plínek a tím se naučila chodit na nočník, takže nám to i v něčem pomohlo. Opruzeniny se nevyhnuly ani synovi. Mastičky, které jsem měla doma, moc nepomáhaly. I přes časté větrání a běhání bez plínky se pokožka nehojila. Kolegyně z nemocnice mi doporučila Zitenax krém, byla to novinka. Zaujalo mě jeho složení, je bez parfemace a obsahuje oxid zinečnatý, který napomáhá hojení. Po namazání na pokožce zůstávala vrstva, která nadále kůži chránila. Zarudnutí kůže se zmírňovalo již od prvního namazání a celkové zhojení opruzeniny trvalo jen pár dní. Zitenax krém si i nadále našel místečko v naší domácí lékárně, protože poškození kůže typu opruzenin mohou potrápit i dospělé a já vím, po čem hned sáhnout, bude-li potřeba.

Autorka článku:
Mgr. Kateřina Štrbová, DiS.
Olivova dětská léčebna, o.p.s.

Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 -
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer